Výzkum a služby

Ve společnosti Centrum výzkumu Řež s.r.o. se zaměřujeme na oblast jaderné energetiky, reaktorové fyziky a technologie, chemie a materiálového výzkumu. Sloužíme k podpoře a poskytování servisu pro české a zahraniční organizace.

V Centru výzkumu Řež disponujeme řadou na sebe navazujících výzkumných infrastruktur (technologie pořízené z projektu SUSENvýzkumné reaktory), díky kterým jsme dnes schopni pokrýt komplexní potřeby výzkumu a vývoje v jaderné energetice. Není na světě mnoho takových společností, které by dokázaly ozářit testovaný materiál v jaderném reaktoru, případně ho exponovat ve smyčce v požadovaném prostředí, následně provést široké spektrum mechanických zkoušek v horkých komorách a poté na špičkově vybaveném pracovišti elektronových mikroskopů analyzovat vliv radiace a médií na mikrostrukturu materiálů.

Velkou výhodou je také skutečnost, že dnes disponujeme vlastními projekčními a konstruktérskými kapacitami a moderně vybavenými dílnami, takže si dokážeme potřebná experimentální nebo testovací zařízení nejen sami navrhnout, ale také vyrobit a podle potřeby upravovat.

Oblasti Výzkumu a Vývoje

Provoz reaktorů

Infrastruktura Reaktory Řež patří mezi pilíře našich technologií. Reaktor LVR-15 je využíván především pro ozařování materiálů, produkci radiofarmak a experimenty s využitím neutronové radiografie a dalších aplikací neutronových svazků. Reaktor LR-0 patří mezi nejflexibilnější experimentální reaktory na světě, ve kterém je možné modelovat prakticky libovolné konfigurace energetických reaktorů pro ověřování jejich neutronově-fyzikálních charakteristik.

Analýzy bezpečnosti výzkumných i energetických reaktorů s využitím nejmodernějších výpočetních metod. Analýzy a modelování v oblasti neutronové fyziky a termohydrauliky. Podpora hodnocení jaderné bezpečnosti a licencování pro provozovatele i dozorné orgány. Mezi významné reference patří patentovaný návrh konceptu malého modulárního reaktoru Energy Well a českého konceptu malého tlakovodního reaktoru CR-100.

Díky unikátnímu spojení ozařovacích možností reaktoru LVR-15, komplexu horkých komor a laboratoří mikroanalýz se zaměřujeme na vývoj a testování materiálů a povrchových úprav pro stávající jaderné i klasické elektrárny a pokročilé koncepty jaderných reaktorů IV. generace – pokrytí jaderného paliva i další komponenty exponované v extrémních podmínkách (vysoké teploty, korozní prostředí, mechanické namáhání). Vývoj pokročilých metod nedestruktivního testování, manipulátorů a robotických systémů.

Vývoj moderních energetických technologií se širokým zaměřením od velkokapacitní akumulace energie, vodíkových technologií, termodynamických okruhů s vysokou účinností na bázi superkritického CO2, technologií pro reaktory IV. generace až po fúzní technologie, kde v současnosti provozujeme světově unikátní zařízení HELCZA, ve kterém se testují panely první stěny pro termojaderný reaktor ITER. Vývoj technologií pro přepracování jaderného paliva, optimalizace a zpracování radioaktivních a toxických odpadů. Optimalizace chemických režimů elektráren.

Vývoj, konstrukce a výroba se zaměřením na dodávky velkých technologických celků a speciálních experimentálních zařízení s využitím zkušeností získaných v rámci dodávek unikátních infrastruktur budovaných v rámci projektu SUSEN (horké komory, technologické experimentální smyčky). Jednou z nejvýznamnějších referencí je komplexní dodávka horkých komor a jeřábů pro reaktor Jules Horowitz ve Francii, který je největším v současnosti budovaným reaktorem pro materiálový výzkum na světě.