Skip to Content

Nápravné regenerace slabě a silně bazických anexů

V rámci přidružených výzkumných činností se CVŘ zabývá, mimo jiné, také studiem chování katexů a anexů, které se používají v čistících okruzích klasických i jaderných elektráren. Na konci ledna 2012 byla dokončena studie chování silně bazických anexů ve vodě s vysokou koncentrací železa. Výzkum ve spolupráci s VŠCHT a AV bude dále pokračovat a jeho výsledky budou publikovány v odborných časopisech.


Slabě a silně bazické anexy jsou vysokomolekulární látky, na jejichž skeletu je uchycena kvartérní amoniová nebo aminová funkční skupina, která je schopná iontové výměny. Na anexech by se měly zachytávat anionty. Provozní zkušenosti ale ukazují, že proti obecně platnému předpokladu dochází při čištění napájecí vody s vysokou koncentrací železa za přítomnosti specifických organických látek k zachytávání železa na anexu a tím k jeho zanášení. 

Kombinací organických látek a železa usazených na anexu dochází ke ztrátě jeho užitkové kapacity a dokonce také ke ztrátě hmoty ve filtrech, což způsobuje provozní problémy. V laboratořích CVŘ byla provedena sada experimentů s cílem zjistit, zda lze tyto provozní hmoty uvést do standardních stavů a filtry zbavit naneseného železa - tzv. nápravná regenerace filtru. Bylo provedeno několik druhů nápravných regenerací, od klasických (alkalickou či kyselou solankou) po netradiční - anorganické (siřičitanem sodným pro redukci železitých iontů na železnaté) a organické (kyselinou šťavelovou a kyselinou citrónovou). 

Za pomocí AAS (atomová absorpční spektrometrie) byla zjištěna účinnost jednotlivých regeneračních metod

 

Obr. Vyfocené ionexové hmoty